100 lat niepodległości

Dzień 11 listopada jest okazją, aby zastanowić się nad naszym patriotyzmem. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, tak wyjątkowa i szczególna, zachęca do oddania czci bohaterom za ich męstwo, ofiarność i miłość do ojczyzny. Musimy jednak pamiętać, że ojczyzna to nie tylko powód do chluby, ale i wielki obowiązek, aby mówić młodemu pokoleniu o rzeczach trudnych: patriotyzmie, polskości, bohaterach narodowych, śmierci w obronie własnego kraju.

,,100 lat wolności”- pod takim hasłem odbyła się dnia 9 listopada 2018 r. o godz. 17.00 uroczysta wieczornica a okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Licznie zgromadzeni goście zostali serdecznie powitani przez panią dyrektor Małgorzatę Ptaszyńską. Na uroczystość przybyli: burmistrz Mrozów- pan Dariusz Jaszczuk, zastępca burmistrza- pani Luiza Kowalczyk, przewodniczący Rady Gminy- pan Marek Rudka, kierownicy referatów p. Aneta Niemirka i pan Stanisław Rzyszkiewicz, pani Kamila Juśkiewicz, pani doktor- Lidia Walecka- Lipińska, dyrektor Banku Spółdzielczego w Mrozach- pan Robert Ceregra, księża okolicznych parafii, sołtysi, radni oraz rodzice i mieszkańcy Grodziska.

Następnie pani dyrektor wyczerpująco przedstawiła rys historyczny dotyczący drogi naszego narodu do wolności. Podkreśliła, że odzyskaną wolność należy cenić, szanować i o nią dbać. Na koniec wymieniła działania podejmowane przez uczniów i nauczycieli, mające na celu krzewienie postaw patriotycznych. Dzieci poznały sylwetki wielkich Polaków, którzy nie tylko bronią walczyli w obronie ojczyzny i podtrzymywania ducha w zniewolonym narodzie- byli to poeci, malarze, ludzie szeroko pojętej nauki i kultury. W następnej kolejności zgromadzeni goście i uczestnicy wieczornicy wysłuchali ciekawego wykładu pani Kamili Juśkiewicz dotyczącego drogi do wolności naszej ,,małej ojczyzny”. Wszyscy byli zainteresowani, ponieważ wydarzenia dotyczyły bezpośrednio naszych pradziadów. I w końcu na swoje wystąpienie doczekały się dzieci. Uczniowie zaprezentowali uczestnikom wieczornicy akademię ,,100 lat wolności”. Czytano teksty historyczne, recytowano poezję patriotyczną, wspominano trudne momenty w dziejach naszej ojczyzny. Nie zabrakło również śpiewu i tańca. Pieśni historyczne i patriotyczne są częścią naszej tożsamości narodowej, opowiadają o naszych dziejach, sławią bohaterów, krzepią ducha. Wszyscy uczestnicy włączyli się w śpiew pieśni patriotycznych m.in. ,,Przybyli ułani”, ,,Rozkwitały pęki białych róż” i wiele innych. Tradycyjne polskie tańce: polonez, mazur, kujawiak wspaniale wkomponowały się w prezentowane widowisko i uczyniły je barwnym i dynamicznym.

Nad przygotowaniem i przebiegiem uroczystości czuwały nauczycielki: Beata Miastkowska, Małgorzata Kroczyńska, Izabela Goławska i Małgorzata Ślązek. Piękną dekorację wykonała pani Karolina Olińska.
Wieczornica stanowiła wyraz miłości do ojczyzny i wdzięczność dla jej bohaterów, a także była doskonałą okazją do spotkania lokalnej społeczności i pogłębienia poczucia przynależności narodowej. Wszyscy uczniowie występujący w uroczystości wykonali sobie pamiątkową fotografię ,,dla potomnych”, a szczególnie tych świętujących 200. rocznicę.
Po zakończeniu części oficjalnej nasze rozważania historyczne kontynuowaliśmy przy herbacie i cieście. Wszyscy opuszczali budynek szkoły z gorącymi sercami i nadzieją, że za rok spotkamy się w równie licznym gronie.

Izabela Goławska

11 listopada 2018